zsghz
zsghz zsghz
  • 03-06-2017
  • Mathematics
contestada

roberta needs ribbon for a craft project. the ribbon sells for $3.75 per yard. whats the cost in dollars for 48 inches of ribbon ?

Respuesta :

Incense
Incense Incense
  • 03-06-2017
36 inches are in one yard, 48 inches is 1.3 yards, 1.3 multiply by $3.75 would be approximately $4.87
Answer Link

Otras preguntas

What is (9+y)^2-y^2=-7x+7 in standard form?
During World War II, about 1.8% of US soldiers were killed directly in battle. This number went down to 0.5% at Vietnam War. What was this number in the Persian
someone help me to create book-r-us database design with logical and physical diagram
A counterweight makes it more difficult to lift an object with a pulley: true or false
Reaganomics was based on which theory?
Explain what is meant by the following and illustrate an example
given the functon g(x)= (1/4)^x, determine the y-intercept and the equation of the asymptote.a. the y-intercept is (0, 0.25) and the asymptote is at y=0b. the y
the telephone rang a dozen times this morning
The Neolithic Revolution is characterized by the domestication of animals and the start of agriculture. the development of urban civilizations. the use of iron
the some of two consecutive even integers is 170. find the two integers.