javierarechigaou1hmz javierarechigaou1hmz
  • 02-08-2017
  • Mathematics
contestada

Two pounds of peaches cost $4.20. How much will five pounds cost?

Respuesta :

irspow
irspow irspow
  • 02-08-2017
Set up multiplication of ratios so that they cancel out units that you do not need in your final answer...

5lb($4.20/2lb)=$10.50
Answer Link
choixongdong
choixongdong choixongdong
  • 02-08-2017
2 pounds of peaches cost $4.20
5 pounds of peaches cost $??

5 x 4.20 / 2 = 10.5

answer

five pounds will cost  $10.50
Answer Link

Otras preguntas

11. x squared - 7x = 0 12. 3x squared - 4x = 20x + 27
Which of the following figures was not a major leader of a Latin American independence movement? A. Francisco de Miranda B. Ignatius of Loyola C. Father Hida
What equation shows an example of the associative property of addition
find the x- and y- intercepts of the line with the equation 3x+4y=-12
Which of the following is inaccurate in relation to viruses? a. They feature a capsid. b. They seek a specific host. c. They have nucleic acid core. d. They rep
Which state applied to join the Union in 1819?
what was the significance of the glorious revolution
i want to send a letter i go to artinya
"John Marshall has made his decision. Now let him enforce it!" Andrew Jackson, 1832 What is President Jackson referring to in this statement?
what is an important component of ATP that is needed to transfer and release energy directly?