giannamercado49
giannamercado49 giannamercado49
  • 02-08-2017
  • Mathematics
contestada

3 dozen can of tomatoes paste cost $5.76 write the cost as a rate using cents per can

Respuesta :

choixongdong
choixongdong choixongdong
  • 02-08-2017
3 dozen = 12 x 3 = 36 cans

$5.76 / 36 = $0.16

answer
it cost 16 cents per can
Answer Link
irspow
irspow irspow
  • 02-08-2017
($5.76/3d)(d/12c)=$0.16/c

So the rate is 16 cents per can.
Answer Link

Otras preguntas

Slaves were able to show resistance to the institution of slavery in a few ways. Which of the following was the most popular form of resistance?
Why did Saudi Arabia fear an Iraqi invasion? Iraq invaded nearby Kuwait for its oil. Iran and Iraq were at war near the Saudi border. Iraq attacked ships in Sau
Which resources are needed for life on Earth? Check all that apply. water rocks air trees sunlight
What is the area of the blue print (shaded space)
how were the Japanese able to surprise the ya at pearl harbor?
If an object is propelled upward from a height of s feet at an initial velocity of v feet per second, then its height h after t seconds is given by the equation
___ is a particular point of view or attitude on a question or issue. Agenda or position?
What multiplication expression means the same as 2^-4
Describe the relationships among the four terms.
Explain how do you solve an equation by using zero product property?