jeancalixteosmi4941 jeancalixteosmi4941
  • 03-08-2017
  • Business
contestada

If a donut shop sells a dozen donuts for $6.00, what would the cost of 9 donuts be at the same rate?

Respuesta :

andriansp andriansp
  • 09-08-2017
To solve this question, first we need to find out the price of a single donut.

12 donuts = $ 6.00
1 donuts = $6.00 / 12

1 donuts = $ 0.50

After that, we just need to multiply the price for a single donut with the required amount (9), which will be:

9 x $ 0.50 = $ 4.50 . . . . for 9 donuts



Answer Link

Otras preguntas

Tyrese rolled his car 121.92 centimeters. How manu INCHES did Tyrese roll his car? (hint 1 in = 2.54 cm)
This movement worked to end slavery for all people. a. the great awakening b. the temperance movement c. fugitive slave act d. abolition
Is jerry trainor megan trainor brother
Some proteins catalyze biochemical reactions. If a genetic defect prevented a protein catalyst from being produced which of the following would happen in a cell
How did the twelve tribes form?
Who first thought they had encountered the ten "lost tribes"?
select all that apply The purpose of economic systems is _____. to answer the three key questions of economics to help countries respond to the issue of scarcit
sandra has 46 fewer coins than martha. sandra has 57 coins. how many coins does martha have?
Which of these is a true statement? a. english, like french and spanish, is a romance language, named for its roots in roman latin. b. though its roots are ge
which issue could be consinderd the straw thet broke the camels back between the north and south