joli2020
joli2020
03-08-2017
Mathematics
contestada
Please explain your answer
Respuesta :
texaschic101
texaschic101
03-08-2017
3.57 / 14 = 0.255 = 26 cents per oz
2.04 / 8 = 0.255 = 26 cents per oz
Both cost the same per oz <=
Answer Link
michaelray560
michaelray560
03-08-2017
The answer is C
take 3.57/14 to find the price for one ounce
Repeat 2.04/8
The answers are the same meaning that they both cost the same per ounce
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 41+ )
Otras preguntas
Which generational group witnessed the switchover from analog to digital; hard wired to wireless? a. Jones b. Gen X c. MTV d. Gen Y
If we were to examine a vocabulary word for two languages in the same language family (for example, English and German), which of the following would be the mos
What is characteristic of the strong nuclear force? a. It exists only within electrons. b. It acts over a very small distance. c. It is responsible for most che
What can you learn from this quote?: "In times like these, it is helpful to remember that there have always been times like these."
what is one of the three things the opponents of the political machines argued about
Which words in the sentence is the object of the preposition? The painter entered the living room climbed onto the ladder. a. Climbed b. Ladder c. Room d. Paint
Global imperialism was increased by the involvement of independent bankers and businessmen in the industrialized nations. These businessmen wanted to profit fro
Which could be the primary source of energy in a food web? a. fungus b. praying mantis c. raccoon d. clover
These are four points from a presentation on the Great Depression: a. effects of the Great Depression: unemployment and poverty b. causes, including the Wall St
The Espionage and Sedition Acts of 1917 and 1918