sofiaanddaevion
sofiaanddaevion sofiaanddaevion
  • 02-09-2017
  • Mathematics
contestada

Nuts cost $1.75 per jar. How many jars can you buy with $14?

Respuesta :

livvygrace04
livvygrace04 livvygrace04
  • 02-09-2017
8 is the answer. Divide...
Answer Link
gitanatropicalotahqt gitanatropicalotahqt
  • 02-09-2017
The equation is 

1.75 J = 14

       J = 14 ÷ 1.75

       J = 8 
You can buy 8 Jars with $14.00
Answer Link

Otras preguntas

What does it mean when sperm can't penetrate the eggs
What is an analogy for democracy?
why did some chiefs decide to fight when english colonists moved into their territory?plz help me
Brittany placed a cold piece of butter on a hot ear of corn. The butter began to melt. The butter melted when it came into contact with the corn because heat wa
Why are frying pans usually made out of metal?
The crew on fishing boat caught four fish weighing a total of 1092 pounds. The tarpon weighed twice as much as the amberjack and the white marlin weighed twice
Write 75 as the product of its prime factors. (2 marks)
What is .368 written in expanded form?
Find the coordinates of point E if C is the midpoint of AE A has the coordinates of (-3,1) C has the coordinates of (-2,-1)
Is 4xy + 2y = 9 linear ? If yes write the equation in standard form & determine the x & y interests