shenettagaston shenettagaston
  • 04-09-2017
  • Mathematics
contestada

If 5 apples cost $2.00, how much will 15 apples cost?

Respuesta :

odai odai
  • 04-09-2017
15 apples will cost 6 dollars
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-09-2017
$6 because 5=$2 and 15 divided by 5 = 3 groups of apples
then, 3 multiplied by $2 equals $6
Answer Link

Otras preguntas

Question 18(Multiple Choice Worth 2 points) (02.02 MC) Read the sentence in English, and then choose the sentence in Spanish that expresses the same meaning. Ma
What was one way that working-class women differed from middle-class women? A They were expected to take care of the home and children. B. They often worked out
The Typhoon Resort, which has 100 rooms, has currently been experiencing an occupancy dip to a 60.00% level. The current rack rate is $80.00 with a marginal cos
Which function best models the data in the graph
PLEASE HELP WILL MARK BRAINLIEST !!!!!!!!! It took Priya 5 minutes to fill a cooler with 8 gallons of water from a faucet that was flowing at a steady rate. Let
You begin publishing a newspaper for your town. Your revenue for x newspapers sold is given by f(x) = 1.4x Your profit p is $20 less than 70% of the revenue for
when was federalism implemented in nepal​
pllzzzz hellpp Bless you!!!! Thank You! (will 65 points and brianliest for a correct answer)
In which of these processes does cell specialization occur?
3.2 x 4.6 you have to estimatePLEASE HELP ME