ambertingen5382 ambertingen5382
  • 02-10-2017
  • Business
contestada

A grocery store sells grapes for 1.99 per pound you buy 2.34 pounds of the grapes how much do you pay

Respuesta :

andriansp andriansp
  • 09-10-2017
The answer to this question would be: $4.66

In this question, the grapes price is $1.99 per pound and you try to buy 2.34 pounds of grapes. Then you need to multiply the price with the weight of grapes. The calculation would be:

total price= price per pound * grapes weight(in pounds)
total price= $1.99/ pound * 2.34 pounds= $4.66
Answer Link

Otras preguntas

Find the quotient 0.3 divided by 0.129
five words that contain the greek latin root/affix
There are 3 cans that store 9 tennis balls. Consider the number of balls per can. Find the constant of proportionality for this situation. Write an equation to
the moon's _____ elements evaporated early in the moon's history due to violent impacts. a. volatile b. basaltic c. metallic d. radioactive
which respiratory disease causes airways to narrow or become blocked when dust, smoke, or cold air is present?
what is 42+36 rounding each number to near hundred?
Which is true about plant and animal cells? Plant cells are prokaryotes, and animal cells are eukaryotes. Plant cells are eukaryotes, and animal cells are prok
what is the answer to 2x3x42dividex3x2
After the 1970s, a peace agreement was reached by which of the following nations?   i. Syria and Israel ii. Jordan and Israel iii. Egypt and Israeloh this to
help me with english students book theme is reported speech (questions)