maxineodom2003ovxge6 maxineodom2003ovxge6
  • 02-10-2017
  • Mathematics
contestada

Jacob, Kylie, and Manuel each bought a sandwich and drink. The total bill to $21, and each drink cost $2. Of each sandwich cost the same amount, what is the cost of one sandwich?

Respuesta :

Zachary101234
Zachary101234 Zachary101234
  • 02-10-2017
We know that each drink costs 2 dollars. and there is 3 people. 2*3=6  
21-6=15 

15/3 = 5

1 sandwich costs 5 dollars! (thats a lot) 
Hope this helps you
Answer Link
Slothicorn13
Slothicorn13 Slothicorn13
  • 02-10-2017
1 sandwhich : $5
Cause the 3 drinks that equals $6 and $21 - $6 = 15 and 15\3 people is 5
Answer Link

Otras preguntas

Think about the benefits that trade and interconnectedness can bring you as a consumer. Also consider the drawbacks, if any, to this increasing globalization. S
ammonium hydroxide molecular weight?step by step????​
Question 1 Chapter 4 [female] Dis, Raphaël, quels sont tes projets pour le week-end prochain? [male] Vendredi après-midi, je pars avec mon père, ma mère et mon
Please help explanation if possible
Please help I do not understand
Evaluate EquationPlease Help Me!!
how to solve 8(y-7) in digits
A friend is calling his sister from his parents’ house to talk to her about what means of transportation various people are using to come visit their parents to
Let ε = {5,6,7,8,9}, A = {x | x >7} and B = {5,6} Find 1. P(A’) 2. P(A) U P(B) 3. P(A) ∩ P(B) 4. P(A ∩ B)
What releases oxygen into the atmosphere? A. Iron-bearing rocks O B. All living things O C. Animals th, D. Plants S