ItzShadowYT ItzShadowYT
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

a certain type of nuts are on sale at $0.35 per pound tamara buys 2 pound of nuts how much will the nuts cost

Respuesta :

SL08 SL08
  • 03-10-2017
those are some cheap nuts, i would advise her not to buy them because if they're that cheap something might be wrong with them.

anyways,
.35*2 = .70

2 pounds of nuts will cost $0.70
Answer Link
hyene hyene
  • 03-10-2017
Ok so you’ll have to multiply $0.35 with the amount of pounds she buys, so $0.35 x 2 pounds. Which will give you $0.70 worth of nuts
Answer Link

Otras preguntas

A mountain peak is 12,200 feet above sea level. The valley below is 218 feet below. How far is it from the peak to the valley.
Are professional athletes role models why or why not? (OPINION)
Escribe una frase completa sobre el cuento "Estoy Loco por ti, Lupita"-I need more help. Please go to comments if you can help me more
How do I find the area of a shape? (Kinda forgot)
13 POINTS What are the words for the definitions please help 1. a surprise attack TYPE THE ANSWER 2. showing creativity and originality TYPE THE ANSWER 3. Amer
I NEED IT RIGHT NOW ILL GIVE 40 POINTS .....During a black friday sale, Sophia picks up the last big screen tv. The mom behind her in line offers 150% of what s
is -14 a real number
Find the slope of the following points. (-20,-4) (-12,-10)
How does the flow of energy through Earth's interior impact our life?
At which of the following temperatures is fresh water most dense?(In Celcius, water freezes at OC and boils at 100C) A. -4°C B. 0°C C. 4°C D. 100°C