Emmad2985 Emmad2985
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

At the produce store you can buy 7 bags of bananas for $48.51. How much would it cost if you were to buy 5 bags

Respuesta :

kritter1
kritter1 kritter1
  • 03-10-2017
Find out the cost of 1 bag of bananas and multiply that by 5. 

48.51/7= $6.93 per bag 

6.93 x 5 = $34.65 for 5 bags 

Hope I helped :) 
Answer Link

Otras preguntas

taking movies to the x-dimension
Each tick mark shows 1 third. What's 1 3 more than 1? 2 1 2 3 1 3 0
What event directly contributed to congress passing the war powers act of 1973
the legnth of a rectangle is three times its width. if the length of the perimeter is 64 in, find the length and width
A theme park owner charges $17.50 per lunch meal purchased in the park. Which equation represents the relationship between the total cost in dollars, t, and th
What should appear at the beginning of every research report? introduction conclusion body evidence
hi i need help can somebody answer this question and give an explanation
HELP PLEASE FOR NUMER 3 and 4 PLEAESE ASAP ANI WILL GIVE BRANILESS FOR THE FIRST PERSON
What is Barbara's net worth if her assets total $19000, her gross income is $60000, her student loan debt is $28000 (she has no other debts), and her annual exp
Figure ABCD is a parallelogram. Parallelogram A B C D is shown. The length of A B is 4 y minus 2, the length of B C is 2 x + 2, the length of D C is 2 y + 6, an