kesheelammorin kesheelammorin
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

A box of 12 protein bars costs $30. An individual bar costs $3. You need at least 35 bars. Find the price of each combination of items.

Respuesta :

keshady keshady
  • 03-10-2017
12×3=36 with 1 extra protein bar, so $30×3=$90, now if u get 35×$3=$105, so it's cheaper to buy 3 boxes at $30 per box
Answer Link

Otras preguntas

Ms Hernandez has 17 tomato plants that she wants to plant in rows. She will put 2 plants some rows and 1 plant in the others. How many different ways can she pl
For how many positive three-digit integers is the product of their three digits 90?
a device that does work in an electrical circuit
The language of Afrikaans was influenced by all of the following languages except __________. A. Dutch B. African languages C. American Indian languages D. Engl
Which played the most significant role in the development of agriculture by Neolithic people? A bronze tools B Long Distance Trade C The domestication of animal
Essay on knowledge is power
Help on logarithmic equation
Ms Hernandez has 17 tomato plants that she wants to plant in rows. She will put 2 plants some rows and 1 plant in the others. How many different ways can she pl
Which leader of the Scientific Revolution published On the Revolution of Heavenly Bodies, concluding that the earth revolves around the sun? A. Nicholas Coperni
Explain why multicellular organisms require a ventilation system?? include reasons on surface area to volume ratio cells depp within the body and number of