kimb4 kimb4
  • 01-11-2017
  • Mathematics
contestada

a slab or ribs at the butcher costs $4.55 per pound how much will it cost if you buy 3.5 pounds of ribs round to the nearest penny

Respuesta :

chwalex1234 chwalex1234
  • 01-11-2017
15.93 because 4.55 times 3 and (4.55/2) so you'll end up with 15.93
Answer Link

Otras preguntas

Each of the following is a sign of an unhealthy friendship except
50 points Review the scenario: Justin has decided that he would like to purchase a car. He does not have enough money saved to purchase the car he wants, so he
The graph below shows shows the height of a cart going up and then being released from a ramp. At what point in time is the gravitational potential energy the g
What is the expanded form of 164.38
What allowed the hunter-gatherers to stop and settle in one place?
Please help. I don't understand this. Thanks.
The framers of the constitution wanted to secure the blessings of (what) for themselfs and their decendents.
Which factors combine to form an authors purpose
Write a slope intercept equation for a line that passes through (4,0) and (-2,2)
Read the lines spoken by Helena in A Midsummer Night's Dream and answer the question. How happy some o'er other some can be! Through Athens I am thought as fa