ChelsieChevas ChelsieChevas
  • 01-06-2014
  • Mathematics
contestada

Pistachios were priced at 3 pounds for $ 6.99. (a) what were the price per pound? (b) how much would 10 pounds of pistachios cost?

Respuesta :

Karishma Karishma
  • 01-06-2014
just do 6.99 divided by 3
(a)$2.33

times your answer in (a) by 10
(b)$23.3
Answer Link

Otras preguntas

A 3 cm by 3 cm rectangle sits inside a circle with radius of 4 cm
A bicycle wheel with the diameter 70cm is making 25 revolutions while travelling. Find the distance covered by the bicycle
in the wave-mechanical model, an orbital is a region of space in an atom where there is
How did Richard Nixon gain a reputation as a world peacemaker?A.He was able to ease tensions with the Soviet Union.B.He resisted early pressure to enter the Vie
4x² - 3y, when x= 1/2 and y= -5
Given points A (1, 2/3), B (x, -4/5), and C (-1/2, 4) determine the value of x such that all three points are collinear
how can we make our family an ideal one ​
A music player was marked down by 1/4 of the original price. a. If the sales price is $128, what is the original price? b. If the music player was marked up by
PLZ HELP! the story is The Cloak In Russian society in the 1800s, a person's social status depended entirely on his or her job, and most jobs were very bureaucr
On monday,a local hamburger shop sold a total of 330 hamburgers and cheeseburgers.The number of cheeseburgers sold was two times the number of hamburgers sold.