Hey!! I'm not Expert/Ace, but I am a Virtuoso so I hope I can help :p
Braden bought 18 pencils for $4.50 The number of pencils bought is x, and total cost is y. x = 18 y = 4.5 you would then plot the point (18, 4.5). I am assuming that because you need a line, I will need to make another pencils bought/price. The point I made is (30, 7.5). (You can get another point by dividing 4.5 by 18, and then using the result, .25 to see how much it would cost to by x amount of pencils.) Attached is the line I got by plotting both points, and connecting them :) I hope I answered your question!!