herzogjill herzogjill
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples at a farm is $1.76 per pound. Write equation to determine c, the total price of n pounds of apples?

Respuesta :

samcole8855
samcole8855 samcole8855
  • 01-12-2017
I think it would be c= 1.76n
Answer Link

Otras preguntas

Which transformation maps the pre-image to the image? dilation reflection rotation translation
How can 1/4x-3=1/2x+8 be set up as a system of equations?? A) 4y+4x=-12 2y+2x=16 B) 4y-x=-12 2y-x=16 C) 4y+x=-12 2y+x=16 D) 4y-4x=-12 2y-2x=16
Why are all the Miller-Urey experiments essential to the theory of evolution? A.They showed that life can only come from life. B. They showed that electricity c
According to jim cummins, social language (bics) takes 1-3 years while academic language (calps) is more difficult and takes 5-8 years to develop. how can teach
Over the past three years, I have spent much of my time working without hands-on supervision.
In this food pyramid, about __________ of the available energy is transferred to each level. A) 10% B) 25% C) 50% D) 90%
As of 2013, the world’s total population was about _____.
When under the influence of hypnosis, people are most likely to __________. A. perform dangerous stunts and tricks B. perform actions they approve of already C.
Find the area of a circle with a circumference of 37.68 units.
2) Which political philosopher believed the potential abuse of power required the government's power to be separated among different branches? Thomas Jefferson