herzogjill herzogjill
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples at a farm is $1.76 per pound. Write an equation to determine c, the total price of n pounds of apples?

Respuesta :

shakiravlasqz shakiravlasqz
  • 01-12-2017
The equation would be $1.76n=c
Answer Link

Otras preguntas

what plan for the south did president lincoln start working on before the civil war had endend?
What is the answer to 1010-n=101
Which of the following can improve your car's gas mileage? A. Equipment racks B. Cargo carriers C. Sports team flags D. Car aerodynamics
On Long Island, New York, a population of wall lizards that originated from a group in Italy is present. Several had been imported to be sold as pets many decad
A voltmeter and an ammeter are used to respectively monitor the voltage across and the current through a resistor connected to an AC source. If the resistor has
What is the value of In 1/e^3
A jar contains 8 red marbles and y white marbles. If Joan takes 2 random marbles from the jar, is it more likely that she will have 2 red marbles than that she
What is the volume of this rectangular prism?
How did the Moguls get into India?​
Examine the images carefully and use them to answer PART A and PART B.