alyssaorosco05 alyssaorosco05
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

a grocery store sells American cheese for $3.89 per pound about how much would a dollar in 1.89 pounds of cheese cost

Respuesta :

springwilliams0
springwilliams0 springwilliams0
  • 03-12-2017
to find the answer you need to figure out what to pultiply times one pound to get 1.89 pounds. which would be 1.89. 
Since 1 pound is 3.89
1.89 pounds times 3.89=7.35
so your answer would be 7.35
Answer Link

Otras preguntas

Find the absolute value of the complex number 5 - 4i. a. -6.4 c. 6.04 b.6 d. 6.4
Why do you think many Hindus worship Brahman by giving offerings such as light and fruit? For RE
If the largest value in a data set is 12 and the range is 3, what is the smallest value in the set?
The baseball player admits that one of his concerns is that the tabloids will begin reporting that he will be A. a fielder. B. traded. C. a catcher. D. fir
The mass of ice heated by a student is 30 grams. Predict the mass of waterproduces from the heating of the ice? Explain your answer​
what is the inequality shown ​
How to rearrange the Pythagorean theory
The table below shows some values that satisfy a linear function. X Y -5 0 -3 3 -1 6 1 9 3 12 What is the slope of the line that is represented by the values in
A school ordered 323 new science books. If each book has 421 pages, how many total pages are there combined in the new science books?
Find the total surface area of the figure.