kayleerollingsow3ixn
kayleerollingsow3ixn kayleerollingsow3ixn
  • 02-12-2017
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy: 6 muffins for $7.59, or one dozen muffins for $14.99?

Respuesta :

Calxpert Calxpert
  • 02-12-2017
A dozen muffins a is better deal
Answer Link
XxToXiCxX
XxToXiCxX XxToXiCxX
  • 02-12-2017
Ok, so the 6 muffins for $7.59 compared to the one dozen of muffins for $14.99 the one dozen is the better deal 'cause if the one dozen is the double of the 6 muffins just double the amount of $ for the 6 muffins since it's 1 half of the dozen so when u double it = $7.59 * 2 = $15.18 compared to the dozen it's $14.99 which leaves the one dozen as the better buy. I hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

please asap correct answer gets brainliest
Help me on this please!
how do microorganisms affect the environment?​
Question 9 of 10 Which of the following is a polynomial?
how many times greater is 8.5x10^8 than 42x10^7 in scientific notation
Constance has an apple that weighs 85,000 milligrams and a peach that weighs 0.15 kilograms. Which fruit has the greater mass? Choose the words and numbers to c
which human activity uses the most water? a. transportation b. irrigation c. drinking d. mining
pls help i need a good grade pls
Which of the following choices is an example of agricultural biotechnology? A) Farmers use radar to predict storms. B) Farmers cross-breed two species of cows t
Poppy's Gumball Co. is planning to invest in a new marketing campaign that would require an initial investment of $85,000. The project is expected to provide in