niriha niriha
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

Publix has a sale on candy bars .shoppers get 1 free candy bar for every 2 candy bars they but at $1.50 each.Mr.rovertto want to buy candy bars for his class that has 24 students.how many candy bars must he buy,and how much will it cost

Respuesta :

m15pride04 m15pride04
  • 04-01-2018
It will cost $12. 24-16= 8. 8 times 1.5= 12
Answer Link

Otras preguntas

The colonial response to the Intolerable Acts is the start of the American Revolution. True or false
Tell how popè influenced The pueblo revolt?
4 pairs of shoes cost $80. What is the cost 7 pairs of shoes ?
The golf scores of the players on two golf teams, Team A and Team B, are listed in order from lowest to highest below. Team A: 65, 67, 67, 68, 70, 70, 70, 71, 7
4. The figures below are similar. What is the length of x? 15 in 6 in 4 in 10 in 8 in X help pls
High-speed winds transfer more energy to the ocean’s surface, creating bigger waves. Question 10 options: True False
down the additive inverse of 4 by 7​
What is this factored 3x^2 + 19x + 20
¿Cuál es el área de la figura de abajo? 10 cm por 4cm
Students were asked to choose their favorite sport, and 7/9 chose either basketball or soccer. If 5/9 of the students chose basketball, what fraction chose socc