PrincessPoppy04
PrincessPoppy04 PrincessPoppy04
  • 05-01-2018
  • Mathematics
contestada

jake Purchased a box of 1,000 candy guitar lollipops to sell in the bakery for $20.00. How much did he pay for each lollipop?

Respuesta :

lilxiong
lilxiong lilxiong
  • 05-01-2018
Hello!

To start, you already know that Jake bought 1,000 candy lollipops for 20 dollars in total.

To show how much each individual lollipop cost, set up this expression:
20/1000

Then simplify:
20/1000=0.02

Therefore, each lollipop costs 2 cents each, or $0.02.
Answer Link

Otras preguntas

What Possible suggestions you can give with animal breeders
How might you determine if the patient is leaving with a full understanding of the treatment plan?
Solve the inequality T > L plus D all divided by B for D T + B − L > D TB − L > D T divided by B − L > D T times B divided by L > D
In today's workplace, just about everyone lies to take care of themselves
ratio 1:6 Water to plant food container holds 10.5 L how much plant food to water will i need to fill the can each time
reducing child __________, or rate of death, is one of the primary goals of the un’s millennium development goals?
–10z – 28z a. 38z b. –38z c. 18 d. 18z
in order to drive you need to understand the basic about a vehicle.
a blueprint for a house states that 2.5 inches equals10 feet if the length of wall is 12 feet how many inches is the wall in the blueprint
Which of the following leaders and groups disagreed about the French Rovolution