Rainbowcloudycupcake
Rainbowcloudycupcake Rainbowcloudycupcake
  • 01-12-2015
  • Mathematics
contestada

if 2 pounds of strawberries cost $4.50, how much would 3 pounds cost?

Respuesta :

JaredC
JaredC JaredC
  • 01-12-2015
3 pounds cost $6.75

to help you, turn it into a fraction, 2 punds ove 2.50 equals 3 pounds over X
Answer Link
orellanalopez1223
orellanalopez1223 orellanalopez1223
  • 01-12-2015
the correct answer is  $ 13.50 because if you do 4.50 times 3 it then equals 13.50 
Answer Link

Otras preguntas

Which list includes several causes of depression
Kublai Khan was successful in which of the following during his time as the Great Khan?
How do I find the length of the side.
The belief in one s power to accomplish tasks and affect outcomes is________. self-talk self-efficacy self-concept self-esteem
Which of the following appear in the diagram below?
what did americans gain from literature, music, and arts
What are discretionary calories?
4/y+3 + 5/y-6 = 9/y+4 . solve the equation
you're a member of the republican party. you go to vote for the party nominee for president. on your ballot are candidates for both the democratic and republica
give example of strong moderate and weak password ?