Rainbowcloudycupcake
Rainbowcloudycupcake Rainbowcloudycupcake
  • 02-12-2015
  • Mathematics
contestada

An ice company charged $3.40 for 4 bags of ice. if a convenience store bought 6 bags of ice how much would it have cost them?

Respuesta :

bookworm8310
bookworm8310 bookworm8310
  • 02-12-2015
This one is pretty simple. So you'd need to divide 3.40 by 4 to find the price of one bag of ice. 

One bag of ice cost 0.85

0.85 * 6 = 5.10

$5.10 would be your new total
Answer Link

Otras preguntas

How many atp are generated in the electron transport chain?how many atp are generated in the electron transport chain?
On Melissa's 6th birthday, she gets a $6000 CD that earns 3% interest, compounded semiannually. If the CD matures on her 13th birthday, how much money will
I'm kinda confused on number 1
The US Air Force requires that pilots...
where were a large number of sites that belonged to the Indus civilization located?
A movie earned $40 million in its first week of release. Earnings decreased each successive week by 40%. Which recursive formula can you use to find out how muc
This clause ensures thator shall any state deprive any person of life, liberty, or property, without due process of law.
PLEASE HELP ME S=1/2at^2 The formula shown represents the distance s that a free-falling object will fall near a planet or the moon in a given time t. In the fo
What is the prime factorization of 360?
Plz help me!!!!!!!!!!!!!!