daramarie daramarie
  • 03-12-2015
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate of a 24 ounce box of cornflakes that costs $4.59

Respuesta :

VenusRetrograde
VenusRetrograde VenusRetrograde
  • 03-12-2015
Answer=19.125 cent per ounce
$4.59 24 oz


4.59/24=0.19125 dollars per ounce or 19.125 cent per ounce
Answer Link

Otras preguntas

In a plane, if one of two _____ lines is perpendicular to another line, the other of the two lines is perpendicular to that line. A. perpendicular B. paralle
The purpose of writing a resume is to get a job. True or false.
help me answer this question by matching the correct letters with the questions on number 2 and the others normally ​
Solve the Equation to find the measure of the unknown angle
sales taxis $0.065 per dollar where ray lives. what precent of a dollar is the sales tax​
No work needed just answers for blank 1 and 2
Use the pythgorean theorem to prove that all the three sides of the triangle are the three sides of a right triangle.
Alfred and his 4 friends bought 13 1/4 pounds of gummy bears at $1.20 a pound. If the cost of the gummy bears is divided evenly among Alfred and his four friend
What does the symbol C p stand for?
A species of birds entered a nonnative habitat and is now considered an invasive species. Whats the most likely effect his species will have on native species t