Hale3448 Hale3448
  • 02-02-2018
  • Mathematics
contestada

If your car gets 24 miles per​ gallon, how much does it cost to drive 440 miles when gasoline costs ​$2.80 per​ gallon?

Respuesta :

LittleNerdy
LittleNerdy LittleNerdy
  • 02-02-2018
This not might be correct (Cause in a middle schooler) but I think is....
440 divides by 24 = 18.3333333
We round it to the neared whole number which is 18.
18 x 2.80 = 50.4
So it is 50.4 altogether...
Answer Link

Otras preguntas

Write an equation for a non-vertical line that contains the point ( 2,-4 )
y varies directly as x. if x=5 when y=12 find x when y=30
Why did populations soar between 1800 and 1900?
What's an equivalent fraction for 10 15 by dividing
My daughter needs a synonym for tired and all the word she has is problem , story and banquet
Type of picture Paul Revere made of the Boston massacre?
Use trig to solve for x show work
Evolution is: A) A change in the composition of a population from one generation to the next.B) A phenomenon that must be inferred from evidence, because it can
the length of a rectangle is 3 feet less than twice the width of the rectangle. if the perimeter of the rectangle is 324 feet, find the width and the length?
Explain why the railroads were not built in a straight line from east to west.