parisowl5507 parisowl5507
  • 03-02-2018
  • Mathematics
contestada

A small box of raspberries costs $2. a large box of raspberries costs $6.the large box costs ? times as much as the small box

Respuesta :

shannonfayeatkovx2cr shannonfayeatkovx2cr
  • 03-02-2018
it costs 3 times as much and 6/2= 3
Answer Link

Otras preguntas

how many yards in a mile?
Tickets to a play cost $5 for adults and $2 for children. If 1,750 tickets were sold for a total of $7,100, how many children’s tickets were sold? Can someone e
What is a list of countries without volcanoes?
All living things are either Eukarya, Bacteria, or Archaea. These three broadest categories in the classification of life are called _______.
1.Which sentence contains an adjective clause?    A. Pizza, which many people love, can also be nutritious.  B.Thin-crust pizza with low-fat cheese has fewer ca
Aqueous solutions of this ion give a reddish precipitate when excess hydroxide ion is added. (A) Cu^{2+} (B) CO₃^{2−} (C) Fe^{3+} (D) Al^{3+} (E) Pb^{2+}
contrasting: how some Jews differ in their beliefs about Jesus ?
food couldn't reach the stomach without the esophagus and the what
Clarence brought 5 rolls of color film and 4 rolls of black - and - white film for his camera for a total of $24.00. The black - and - white cost $1.50 per roll
You begin solving the equation 4 – 5x = 59 by subtracting 4 from both sides. Which is the best choice for Step 2?