kieranbrooks13p6k14q kieranbrooks13p6k14q
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

In 2012 electricity cost 15p per unit.
A family used 3729 units.

In 2013 electricity cost 17p per unit.
The family used 3506 units.

How much more did the family pay for electricity in 2013

Respuesta :

dannielle
dannielle dannielle
  • 02-04-2018
15*3729=55935 p

17*3506=59602 p

59602-55935=3667 p more than in 2012
Answer Link

Otras preguntas

Which best describes an obtuse scalene triangle? A. All sides are different lengths; all angles measure less than 90°. B. All sides are the same length;
The student to teacher ratio at a high school is 17:3. If the total number of students and teachers is 740, how many of them must be students?
so can anyone name all the types of wave and what category they go in.
whats the perimeter
Amir’s coin collection consisted of 150 coins in November. By the following June, his collection had grown to 174 coins. By how much did his collection increase
The first level of organization of a protein is created by a linear sequence of A) amino acids. B) nucleic acids. C) nucleic bases. D) polymeric peptides.
which country was more responsible for the cold war and why you think so. ?
Suppose orange beetles and green beetles live in the same environment. Green beetles are harder to see on leaves, so birds eat primarily orange beetles. Accordi
even though teens watch a lot of television and listen to a lot of music why is media less effective than peers in encouraging teens to use tobacco
Please help. I will give you lots of points