hiiiiijjo hiiiiijjo
  • 03-04-2018
  • Mathematics
contestada

lindsey earn $70 for working 5 hours. how much does she earn for working 12 lawns?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-04-2018
$70 for 5 hours = 70/5 for 1 hour.

70 / 5 = 14

That means $14 for 1 hour.

To find how much for 12 hours, multiply the price of 1 by 12 to get the price of 12 hours.

1 hour = $14
12 hours = 14 * 12

14 * 12 = 168.

That means the price of working for 12 hours is $168.

Hope this helped☺☺
Answer Link

Otras preguntas

which geographic feature affects the climate of California Central Valley?A.gulf stream B.rain shadowC.westerliesD.wet/dry season
(a) A certain solution has a hydrogen ion concentration of 0.00000914 moles per liter. Write this number in scientific notation. (b) A humpback whale can weigh
What does the subscript 2 indicate in the compound mgcl2?
Sam walked 3/5 of a mile to school. He also walked 6/7 of a mile on his way home. How far did Sam walk in all?
Find the discount price for a cell phone that is on sale for 15% off if the original price is $75? $60.00 $63.75 $64.25 $86.25
HELPPPPPPPPPPPP PLEASEEEEEEEEEEEEEEE Why do some organizations have biases? In what ways can news information be slanted ? Give an example of biased news or a j
What action should the nurse take for compartment syndrome?
S barcelona's soccer stadium. in spain, the between the two main soccer teams has always existed. a game between real madrid and is always a great social, cultu
The __________ synthesizes bile acids by metabolizing __________.
Evaluate f(0) for f(x) = x2 -7x-30