daphneg daphneg
  • 04-04-2018
  • Mathematics
contestada

If 12 ounces cost 0.80 how many ounces of the soft drinks could you buy for 2.40

Respuesta :

noahlees2007 noahlees2007
  • 04-04-2018
Well you should first divide 2.40 by 0.80 well 8 goes into 24 3 times so so now you multiply 12 by 3 so the answer is 36

Hope This Helps!
Answer Link

Otras preguntas

What was Justinian plague
Water that contains 2 mg oxygen per liter or less is termed hypoxic, since at that concentration many aquatic aerobic organisms are unable to survive. how does
What did the encomienda system, established by the spanish crown, allow spaniards to do?
how many bones are in the human body
Why is the square root of two negative radicals multiplied not equal to that multiplication?
Why don't members of congress from both parties "argue" with the reports and reviews submitted to them by the cbo?
1. find the value of c in the equation a^b(3a^b)c= 243a^6b a. 2 b. 4 c. 5 d. 8 2. Select the expression that is equivalent to 6a^-4(3b^8) over 3a^3b^2 a. 3b^5/a
Which highlighted word is an adverb let’s mow the lawn quickly
According to the philosopher ________ we learn to perceive the world
How much of an alloy that is 20 % copper should be mixed with 400 ounces of an alloy that is 70 % copper in order to get an alloy that is 40 % ​copper?