dianav2 dianav2
  • 05-04-2018
  • Mathematics
contestada

shelia bought 10 1/2 oz almonds for $3.36 how much did the almonds cost per ounce

Respuesta :

iTSjUstRyaNt
iTSjUstRyaNt iTSjUstRyaNt
  • 05-04-2018
Let’s set 10 1/2 to a decimal since the cost is in decimal too
10.5 divided by 3.36
$3.13/oz.
Hope this helps!
Answer Link
fatima456 fatima456
  • 05-04-2018
It would cost $0.32 an ounce

here is how I git that answer 

$3.36/10.5 = $0.32


Hope this helps :-)



Answer Link

Otras preguntas

Help please pre calculus
the cost (in dollars) of making n birthday cakes is represented by C=24n+35. How many birthday cakes are made when the cost is $395? explain your reasoning
Which phrases accurately describe Italian Renaissance ideas that influenced northern European art, religion, and thought? Choose all answers that are correct. A
Which shows how we could find the area of a rug that is 6 ft on one side and 3 1/2 ft on the other side? 6 + 3 1/2 (6 x 3) + (6 x 2) (6 x 1) + (6 x 3) (6 x 3) +
Which phrase best describes an exothermic chemical reaction? a does not absorb any energy b forms products with higher bond energy than reactants c is in a stat
what is 0.83 ÷ 0.415 show ur work help me pls
An angle measuring 22 degrees is bisected what is the measure of he angle that are formed?
13.1 miles in 58 minutes and 23 seconds; 30 yards in 4.8 seconds. Which is faster
During mitosis if a cell undergoes cell division every 15 mins, how many cells will there be after 2.5 hours?
In pea plants, the allele for tall (t) is dominant to the allele for short (t). the genotype for a short pea plant is _____.