tdunn2023p6shu2 tdunn2023p6shu2
  • 03-05-2018
  • Mathematics
contestada

Kim spent $26 on a magazine and 6 notepads have the magazines cost $2 then how much was each Notepad

Respuesta :

sweetienaila536
sweetienaila536 sweetienaila536
  • 03-05-2018
The answer is $4 per notepad.
Answer Link
Kassian
Kassian Kassian
  • 03-05-2018
First you subtract the $2 from the total of $26 to get $24 for all the Notepads together, then you divide the $24 by the number of notepads. 24 divided by 6 equals 4. So each notepad cost $4.
Answer Link

Otras preguntas

Use the following graph below , select all Statements that are true Please and thank you
the density of water at 4°c is known to be 1.00g/ML.if Annie experimentally found the density of water to be 0 9975g/ML. what will be her percentage error
Hiv can be transmitted from mother to fetus, and approximately 1/3 of infected infants will die within a few years of birth. the risk of mother-infant transmiss
Find the volume of a rectangular prism with a length of x + 8, a width of x – 3, and a height of x – 2. What is its volume expressed as a polynomial?
Determine whether each of these of these sequences if graphic
A line passes through the points (9,-2) and has a slope of 2/3. Write an equation in point-slope form for this line.
Need help! Please show how you got it and explain if possible.
Find the measure of ∠D∠D.
What are the “unwritten” selection criteria for Supreme Court judges?
Knowing this, you and the company determined that the velocity at which the fireworks should be launched is 224 feet/second. The function that now models the he