awsomekid3533 awsomekid3533
  • 03-05-2018
  • Mathematics
contestada

bananas are on sale at 8 for .96. find the cost of 7 banana

Respuesta :

lbarmoy
lbarmoy lbarmoy
  • 03-05-2018
The cost of 7 bananas would be 0.84.

If you divide .96/ 8 you get .12, so .12*7 is 0.84.
Answer Link
Kassian
Kassian Kassian
  • 03-05-2018
Each banana would cost $0.12 and 0.12 x 7 is $0.84
Answer Link

Otras preguntas

A group of volunteers has been collecting toys to deliver to a local charity. Over the last 6 days, The volunteers have collected 492 toys. What has been their
Which of the following statements correctly describes how Mendel accounted for the observation that traits had disappeared in the F1 generation and then reappea
Michelle took a survey of the students in her grade to see how many are likely to join a book club if she starts one. She surveyed 48 students and 10 said they
How is energy obtained and cycled among all living organisms?
Sixteen-year-old Elias was frustrated to have to move and leave a high school he really liked. At his old school, he had many friends and the support of his tea
What can cause a decrease in dissolved oxygen in the water?
The function f(x)=x^2-4x+4 is shifted 3 units to the right to create g(x). What is g(x)
New York was once known as new pairs
100 POINTS match each event from Romeo and Juliet to the correct stage of the dramatic structure -Romeo and Juliet get married -Juliet finds out that Romeo kil
which of the following men was not a member of the bourbon triumvirate