jackandryansis90421 jackandryansis90421
  • 04-05-2018
  • Mathematics
contestada

Using the rate of $8 for every 2 pounds of rice, how much would a 1/2 pound of rice cost

Respuesta :

Skøll1922
Skøll1922 Skøll1922
  • 04-05-2018
2/½=4
8/4=2
It would be 2$
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-05-2018
2 pound = $8

1 pound = $8 ÷ 2 = $4

1/2 pound = $4 ÷ 2 = $2

Answer: $2
Answer Link

Otras preguntas

What is the area, in square inches, of the shape below? Express your answer as a fraction in simplest form.
What advantage does non-absorbent cotton wool have over other types?
Which statement is correct about pattern recognition in computational thinking.
A wheel makes 10 rotations in 50 s. a. What is the period of its rotation? b. What is the frequency of its rotation?
what is the answer????
Can someone please help me with this
3. The value of the digit 4 in the number 421,368 is 10 times more than the value of the digit 4 in which number? Explain how you found your answer
A train is traveling from Wilmington Delaware to Kansas City Missouri the distance traveled in miles D is related to the time in seconds T by the equation D eq
U-turns are generally legal in an intersection unless _________
20 POINTS! Need help ASAP