emilyC020406
emilyC020406 emilyC020406
  • 04-04-2019
  • Mathematics
contestada

Please help me! for 10 points!

Please help me for 10 points class=

Respuesta :

MrGumby
MrGumby MrGumby
  • 04-04-2019

Answer:

The correct answer is D) 2.19(4.5 + 3.25)

Step-by-step explanation:

This is because we would need to add the two weights together.

(4.5 + 3.25)

Then we need to multiply by the cost per pound.

2.19(4.5 + 3.25)

Answer Link
GamerGirl189567 GamerGirl189567
  • 04-04-2019

2.19(4.5+3.25)

The sum of 4.5 +3.25 will show how many pounds of berries she is purchasing, and •2.19 represents how much the berries cost.

Answer Link

Otras preguntas

Tia is buying paper cups and plates. Cups come in packages of 12,and plates come in packages of 10. She wants to buy the same number of cups and plates, but pla
is -n always sometime or never a positive number ?explain
do you guys what's 5y/3=20
How do you compare distances in words? ex: jack travels 2.45 miles to school. Wanda travels 2.31 miles to school. Compare the distance using words.
what place value would i put 805 tens in
A stone falls from ledge and takes 16 seconds to hit ground. The stone has an original velocity 0 m/s, How tall is the ledge?
tina bought some nail polish and lip gloss at the store. the nail polish cost $4.50 per bottle and lip gloss cost $7 per tube. tina bought 9 items and paid $50.
The moon is about 240,000 miles from Earth period what is the distance written as a whole number multiplied by a power of 10
What is the rounding or compatible numbers to estimate the sum of 87+34
Can some one help me ??? Anyone ?