Fionamartin07 Fionamartin07
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

Santa Claus can buy 3 reindeer and a sleigh for $800. If the sleigh cost $230, how much did each reindeer cost? Define the variable: Equation:. Labeled solution:​

Respuesta :

BladeBlaine7
BladeBlaine7 BladeBlaine7
  • 03-12-2019

Answer:

$190

Step-by-step explanation:

800-230=570

570÷3=190

Answer Link

Otras preguntas

A 64 oz bottle of apple juice costs $2.39 and a 20 oz bottle cost $0.79 which is better to buy
In terms of biomechanics, which circumstance leads to higher levels of stress on a person's body?
What time of year did the pilgrims arrive in Plymouth
How many valence electrons does zinc oxide have?
Casey is deciding which of two landscapers a higher each landscaper charges an hourly rate plus a fee for each job Casey correctly row and solve the system of l
French general defeated in the Battle of Waterloo
During which phase of the moon is the moon not visible? First quarter Full moon Last quarter New moon
In the classroom demonstration shown above, a rubber ball is dropped from Position 1. The ball bounces as shown. A. What is the source of the potential energy
solve the equation 6x+2y=9 for y in terms of x
Which worker in the early 1900s supported the idea that african americans should should temporarily accept inequality?