36tim3g384
36tim3g384 36tim3g384
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

pls help
The cost of metal is proportional to the weight of the metal. Martin buys
12 pounds of metal for $33.00. Create an equation that can be used to
determine the cost, in dollars, C, for m pounds of metal

Respuesta :

espinosalop5678 espinosalop5678
  • 03-02-2021

Answer:

2.75

Step-by-step explanation:

33.00/12

Answer Link

Otras preguntas

By tradition, when does the presidential campaign begin?
The fastest a human has ever run is 27 miles per hour. How many miles per minute did the human run?
What is 70,030,000 in scientific notation
tina bought some nail polish and lip gloss at the store. the nail polish cost $4.50 per bottle and lip gloss cost $7 per tube. tina bought 9 items and paid $50.
4.44 4.044 greater or less
The 10th and the 20th term of an arithmetic sequence are 10 and 40, respectively. Find its 100th term.
is 7 over 9 , 5 over 12, and 5 over 8 terminating or repeating decimals? and what are they in decimals? please explain..thx :)
How do you write this as a single fraction in its simplest form? Show workings please!
What is 5000 one tenth of?
Which statement is true? 500 is 10 times as much as 50 500 is one tenth as much as 50